Marshallovy ostrovy jako memento lidského chování

Představte si pláže s bílým pískem, průzračné moře, nebe bez mráčků, kolem vzrostlé palmy. Před časem na ostrovech v oblasti poklidně žili lidé, živili se rybolovem a sklizní ovoce. Nic víc od života nepotřebovali. Dnes je na Marshallových ostrovech téměř pusto. Moře je bez ryb, ovoce na stromech je radioaktivní.

tropická pláž

Místo v Tichém oceánu bylo svědkem desítky jaderných testů, které zde provedly Spojené státy po druhé světové válce. Dodnes se zde najdou místa, kde je radioaktivita vyšší 10x, ale i 1000x než v místech, kde svou sílu ukázala jaderná elektrárna.
Než se USA rozhodly, že si vyzkouší, jaké pekelné hračky umí sestrojit, oblast mezi Havají a Filipínami museli lidé bydlící na některých atolech okamžitě a bez odškodnění opustit své domovy.
Během 12 let nesmyslné devastace naší planety zde proběhlo 67 jaderných výbuchů. Svou sílu zde ukázala i vodíková puma, která byla 1000x silnější než ta, kterou Američané pustili na Hirošimu. Po ukončení tohoto trestuhodného experimentu se mělo zapomenout na katastrofální následky, které zde Američané zanechali.

vodíková bomba

Teprve v roce 2016 na místo přijeli vědci z univerzity v New Yorku, aby provedli měření, jak vypadá místo po letech. Ke zděšení vědců se hodnoty radiace vůbec neshodují s tím, co podle záznamu očekávali a radiace je mnohem silnější. Změřili radioaktivní záření na 11 ostrovech. Samozřejmě největší radiace byla v blízkosti míst, kam pumy dopadly, ale zjistilo se také, že je radiací zamořený ostrov asi 150 km vzdálený od míst, kde si armáda hrála na válku. Navíc šlo o koncentraci plutonia, která je běžná u jaderného odpadu. Vzniká tedy podezření, že se zde bez patřičného dodržování zákonů udělala skládka jaderného odpadu.
Nejpostiženějším místem je ostrov Runit, kde je pod betonovou krustou pohřbený odpad z jaderného testování, Jenže betonový povrch začíná chátrat a v obalu jsou praskliny. Nikdo se ale nemá k tomu, aby problém řešil. Veřejně stanovisko USA je podáváno tak, že je radioaktivita monitorovaná a o obyvatele, kteří na některých ostrovech žijí je postaráno a jsou pod kontrolou, že jim nehrozí žádné nebezpečí. Skutečnost je ale jiná a lidé, kteří se na některá místa vrací, se brzy stěhují jinam kvůli zdravotním problémům.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku