Věda nám mnoho dává

My lidé si nejednou ani neuvědomujeme, nakolik jsou naše životy ovlivněné vědou. Jsme obklopeni spoustou věcí, u nichž už si ani neuvědomujeme, kolik různých moudrých hlav stálo za jejich objevením a zrodem, využíváme nepřeberně služeb, které by nám k dispozici nebyly, kdyby neexistovalo to, čemu se říká věda.
Už když se ráno budíme, nečiníme tak proto, že nás z postele vyhání vycházející slunce. Činíme tak proto, že nás otravuje budík. A když se nad tímto rušitelem našeho klidu zamyslíte, zjistíte, že to byl vlastně docela chytrý člověk, jenž přišel na to, že by se ona ozubená kolečka s pérkem dala podobně poskládat a užívat. A o budíku digitálním už pochopitelně ani nemluvě, ten by se bez vědy nikdy na světě neobjevil.

kreslené zkumavky

Protože se budíme kvůli právě zmíněnému rušiteli spánku často už před svítáním, musíme si doma posvítit. V čemž už dávno nespoléháme ani na Měsíc, ani na hvězdy. Bystrý lidský duch nám objevil louče, svíčky, petrolejové lampy, a nakonec i elektrické osvětlení. A když se nad tím vážně zamyslíme, chtělo to skutečně významné zapojení lidských mozků, aby toto vše vzniklo. Nic z toho nebylo a není jenom tak.

šroubovice DNA

A pak už nás plody vědy provázejí až do chvíle, než opět ulehneme zpět na lože. Vozíme se nejrůznějšími dopravními prostředky, používáme nesčetné nástroje, přístroje i stroje, využíváme spoutanou sílu nejednoho typu energie. Když je nám dobře, bavíme se s využitím lecčeho, co má svůj původ ve vědeckých objevech, když je nám naopak zle, polykáme prášky či si necháme píchat injekce, jež by tu nebyly, kdyby nebylo nyní už skutečně mimořádně nadaných a zodpovědných vědců. Věda nám dala i možnost komunikovat spolu klidně i na neskutečné vzdálenosti, věda nám ve formě všeho možného usnadňuje život na každém kroku.
I když je skutečností, že má i věda rovněž svoji odvrácenou stranu. Kdyby této nebylo, nebyl by svět ohrožován ani atomovými zbraněmi, ani atomy, jež nám až do havárie věrně slouží, nebýt vědy, postrádali bychom mnoho způsobů, jimiž si ničíme svoji vlastní a jedinou planetu, kterou snad dokáže věda jednoho dne zachránit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku