Hold vědě

Věda je tu s námi už skutečně dlouho. A když se nad tím zamyslíme, potřebujeme ji skutečně jako sůl, protože nebýt toho, co nám tato už dala a určitě ještě i dá, by naše životy skutečně za moc nestály. Ovšem navzdory jejímu významu se dá říci, že je tato nejednou učiněným otloukánkem. Jistě, když vědci přijdou s něčím skutečně užitečným, pere se o takové výsledky jejich výzkumu kdekdo, mimo jiné i ve snaze namastit si tím kapsu, ale jinak se o vědce zase často nikdo až tak moc nestará. Schválně, zkuste jenom i vy sami jmenovat aspoň některé z vědců, kteří působí ve vašem okolí, zkuste zmínit, čím se tito zabývají a k čemu to má být dobré. Dost možná si nevzpomenete ani na jediného.

fyzikální vzorce

A tak je pro vědu nejednou tím nejtěžším úkolem vyzkoumat, odkud na sebe vzít peníze. Mecenášů je pomálu a spoléhat se na nějaké finance od státu taky nebývá vždy ten nejrozumnější nápad, protože stát sice subvencuje kdeco, ovšem v oblasti vědy se zrovna nepředá. A předá-li se, pak vesměs do kapsy někoho, kdo je s těmi, kdo o podobném financování rozhodují, nějak spřízněný.
A tak je naše země v oblasti vědy ve srovnání s velmocemi poměrně na chvostu. A jen zřídkakdy se někdo nechá aspoň slyšet, že nám hrozí odliv mozků, tedy odchod těch nejschopnějších do ciziny za lepším.

vzorce z fyziky

Ale přesto se my Češi můžeme pyšnit nejedním objevem, který nabyl třeba i světového významu. Ovšem často je tomu už hodně dlouho, co k tomu došlo. A tak jsme dnes spíše onou pověstnou montovnou Evropy. Která spíše využívá vědeckých objevů cizích, než aby naše věda světu takové objevy nabízela.
Zkrátka a dobře nám chybí někdo, jako byli bratranci Veverkové, Otto Wichterle, o Járovi Cimrmanovi už ani nemluvě. Je to smutné, ale je to tak.
A aspoň že to tedy zachraňuje lidstvo někde jinde. Že jsou nám dostupné cizí vědecké poznatky. Díky nimž si můžeme žít docela spokojeně a na vysoké úrovni.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku