Klimatické změny si vyžádaly modernizaci jedinečné banky semen

Jde o největší semennou banku na světě. Je navržená tak, aby odolala přírodním nebo člověkem způsobeným katastrofám v průběhu času. Bohužel je zde ještě další nebezpečí a tím je ohrožení změnou klimatu.

krajina Špicberky

Co to vlastně je

Tato mimořádná banka je otevřená od 26. února 2008 a byla vytvořená pro ukládání semen z genových bank z celého světa. Tato stavba poskytuje jakousi záložní službu pro hlídané genetického dědictví, které má být použité v případě náhodných ztrát způsobených například válkou nebo velkou přírodní či uměle vyvolanou katastrofou.
Stavba zasahuje do hory. Na konci 120 metrů dlouhého tunelu jsou místnosti, kde se uchovávají semena. Prostředí je udržované při konstantní teplotě -18 °C a při nízké úrovni vlhkosti, aby byly zajištěny optimální podmínky pro maximální životnost semen. Permafrost a okolní hornina zajišťují, že vzorky zůstanou zmrzlé i v případě výpadku proudu.
Tato schránka má kapacitu pro uložení 2,5 miliardy semen. Dnes obsahuje asi milion semen pocházející téměř z každé země na světě. 

Svalbard Global Seed Vault (celosvětová banka semen rostlin)

Klimatické nebezpečí 

Toto místo bylo vybráno přesně pro chladné podnebí a přítomnost permafrostu, což z něj dělá ideální místo pro uložení v podzemních chladných místnostech. Bohužel však teploty v Arktidě stoupají alarmujícím tempem. Od začátku minulého století došlo ke zvýšení teploty o 3,7 °C, což je více než trojnásobek celosvětového průměru kolem 1 °C.
Norská agentura pro životní prostředí poukazuje na to, že průměrná teplota by se mohla do konce století zvýšit až o 7–10 °C, dojde ke zvýšení ročních srážek o 46–65% a ke zkrácení zimní sezóny, což by mohlo zvýšit riziko eroze, lavin a tání permafrostu.
Norská vláda okamžitě zavedla intervenční plán, aby byla banka odolnější vůči vlhčímu a teplejšímu podnebí. Byly zadány práce za 100 milionů NOK (přibližně 10 milionů EUR), které zahrnují vybudování nového přístupového tunelu k tomuto místu z vodotěsného betonu a vytvoření samostatné servisní budovy, která bude mít rezervní zdroj chlazení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku