Jak budou bydlet první generace lidí na Marsu

Hlavním problémem rudé planety však není cesta, která může trvat až 9 měsíců, ale setrvání na tomto nehostinném a nepřátelském místě. Pro pobyt v novém domově bude muset lidstvo také z dostupných materiálů vymyslet bydlení. Proto NASA ocenila nápad 3D tištění, které by mohlo situaci částečně vyřešit.

vozítko na Marsu

Výzvy Marsu

Lidé neplánují přicestovat na Mars, zasadit svou vlajku, pořídit pár fotek, sebrat náklad hornin a vrátit se domu na Zem, jak to udělali před padesáti lety při cestě na Měsíc. Lidé chtějí Mars co nejdříve osídlit a založit tam novou generaci lidí, kteří budou na planetě doma. Pro začátek se plánuje alespoň několikaletý pobyt. Lidé, kteří se stanou průkopníky v této nové éře vědy, budou muset přežít nepříznivé podmínky prostředí: velmi nízký atmosférický tlak (téměř nulový), konstantní kosmické záření (smrtelné), nedostatek jídla, vody a kyslíku. Nesmí se podceňovat ani psychologická stránka projektu. Nelze předem určit, jak takový pobyt bude působit na lidi, jak dokážou v omezeném prostoru a v malém počtu žít a spolupracovat. To bude základ úspěšného přežití v těch nejdrsnějších podmínkách, kde se člověk ocitne. 
Účastníci výzvy k takovému dobrodružství musí naplánovat a vytvořit projekt schopný řešit všechny potíže. Vytváření staveb s pomocí 3D tisku tak bude jednou ze základních nutností, které na nové obyvatele Marsu čeká.

budoucnost na Marsu

Marťanský dům

Vítězný návrh na převratné obydlí se jmenuje Marsha, 3D tištěná struktura ve tvaru vázy, která je schopná reagovat adekvátně na všechny potřeby. Strukturu vytvoří roboti, kteří použijí čedič extrahovaný ze země v kombinaci s bioplastem přivezeným z naší planety. V pozdější fázi by se mohl tento plast vyrábět přímo na Marsu. K vytištění celé čtyřpodlažní budovy by mělo stačit pouhých 30 hodin. Každé patro bude mít svou vlastní specifickou funkci, od skladiště a laboratoře, až po prostor, kde budou lidé mít útočiště pro výzkum, bezpečné bydlení a také posilovnu pro udržování se v kondici. Stínění proti nebezpečnému záření obstará materiál, který je již vyzkoumaný.
Jedním z nejproblematičtějších nebezpečí je prach. Červená planeta je pokryta oxidem železa (rzí). Částice jsou nebezpečné a abrazivní. Pokud by se dostaly do základny, byl by to problém pro zdraví jejích obyvatel. Stavební tým vyřešil problém úplnou izolací budovy z vnějšku. Vchod bude přes poklop, který se spojí přímo s vozidly, která budou lidé na Marsu používat. Kromě toho budou venku používat obleky, které vždy zůstanou před bezpečným obydlím a ke kterým budou lidé přistupovat přímo zevnitř základny. Na toto velké dobrodružství si musíme ještě počkat. Mezitím se tato „marťanská“ útočiště testují v nehostinných částech naší planety.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku