Bez softwaru není počítač počítačem

Lidé používají výpočetní techniku už docela běžně. Ale zatímco si s touto v praxi nějak poradí, nejednou ani neví, co že to tu vlastně mají. Jsou dokonce i tací, kteří ani nevědí, že používají hardware a software.
Že mezi takové patříte i vy? Že nevíte, proč byste si nějaký ten hardware a software pořizovali, když vám stačí váš počítač? V takovém případě je záhodno co nejrychleji skoncovat s vaší katastrofální nevědomostí z tohoto oboru. Protože třeba bez softwaru se určitě nikdo z uživatelů výpočetní techniky nemůže obejít. Už z principu.

jedničky a nuly

Protože co že to ten software vlastně je? Jsou to všechny možné programy, které se dají nainstalovat do výpočetní techniky, aby pak v této běžely a plnily to, k čemu byly stvořeny. Nebýt takových programů, byl by každý počítač s veškerým svým příslušenstvím jenom hromádkou součástek, jež by ani všechny dohromady neměly člověku zhola co nabídnout. To software umožňuje, aby se počítače rozjely, aby se v nich spustilo to, co je zrovna potřeba, a aby se dosáhlo zamýšleného cíle.

binární kód

Chcete na počítači psát, chcete tam spravovat nějaký obrazový materiál, chcete si pouštět audio- či videozáznamy, navštěvovat internet, používat různé příslušenství, hrát hry…? Můžete. Ovšem chce to mít nainstalovaný právě ten správný software, konkrétní program. Bez toho by se vám nic z toho nesplnilo, bez toho byste se dívali jenom na tmavou obrazovku připojenou ke zbytečné krabici nazývané počítač.
A proto je software důležitý, ba přímo nezbytný, proto byste měli tento pojem znát. Navzdory tomu, že jde o pouhé neviditelné, nenahmatatelné programy, které nejsou bez hardwaru k ničemu.
Ovšem stejně jako všude jinde jsou i u softwaru kromě pozitiv i negativa. Ani software není vždy tím, co by si člověk přál. A sice proto, že někdy instalace různých programů v jednom počítači současně nemusí vždy dělat dobrotu, různé programy si mohou vadit, někdy se také určitý program nespustí, není-li nainstalován ve vhodném zařízení. A o tom, co představují programy zvané počítačové viry, už ani nemluvě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku