Albert Einstein působil i v Praze

Když se roku 1879 narodil malý Albert Einstein, nikdo jistě netušil, že za pár let bude jeho jméno znát doslova celý svět. Jeho rodina nebyla nikterak významná. Otec byl obchodníkem a později pracoval jako elektrochemik. O výjimečnosti malého Alberta se mohli jeho rodiče přesvědčit už v jeho čtyřech (někde se uvádí v pěti) letech, kdy dostal svůj první kompas a začal se živě zajímat o zákonitosti fyziky.

matematické vzorce

 • V deseti letech upřel svou pozornost ještě k samostudiu přírodních věd.

Na vysokou školu byl přijat až napodruhé

Zajímavá je i jeho cesta ke vzdělání. Rozhodl se totiž, že střední školu nedokončí a přihlásí se rovnou na vysokou školu. Ve svých šestnácti letech se tedy hlásí na Spolkovou vysokou technickou školu v Curychu.

 • Zkouška z matematiky a fyziky dopadla skvěle.
 • Horší to bylo s obecnou částí.
  • Tu nezvládl.
  • Proto mu bylo doporučeno, aby raději nejprve dokončil střední školu a poté to zkusil znovu.

Radu poslechl a po úspěšném odmaturování byl na vysokou školu přijat.

Rychlý start za úspěchem

Nejprve pracoval jako suplující učitel a pak nastoupil místo na patentovém úřadě. Zde měl dostatek prostoru i času na svou vědeckou práci. Ve svých šestadvaceti letech obhájil doktorát. Rok 1905 byl pro něho úspěšný nejen získáním doktorátu, ale také tím, že publikoval tři důležité vědecké práce.

fotografie Alberta Einsteina

 • Jednalo se o témata:
  1. fotoelektrický jev
  2. Brownův pohyb
  3. speciální teorie relativity

Určitou dobu působil Einstein i v Praze.V roce 1911 přijal místo profesora teoretické fyziky a poté získal post přednosty Ústavu teoretické fyziky Karlo-Ferdinandovy univerzity. Za rok a čtvrt dlouhý pobyt v Praze vytvořil Einstein jedenáct vědeckých prací. Ale Praha prý nebyla jeho šálkem kávy. Vrátil se sem až v roce 1921, kdy zde přednášel na téma své teorie relativity. Roku 1999, tedy 44 let po jeho smrti, byl časopisem Time vybrán jako Osobnost století.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku