Finance jsou věda

Každý z nás používá ve svém běžném životě finanční prostředky. A proto by leckdo mohl snadno nabýt dojmu, že se nejedná o nic zase až tak složitého. Protože jde přece o to, aby člověk odvedl nějakou práci, dostal za ni svoji finanční odměnu a tuto pak utratil za zboží nebo služby, které potřebuje.
Jenže ono to ve skutečnosti vůbec nic jednoduchého není. Protože zajistit, aby měly finance, tedy měna složená z mincí a bankovek, ten smysl, jaký mají mít, je třeba učinit mnohé.
Pokud si to opíšeme dosti zjednodušeně, potřebujeme k tomu, aby finance fungovaly, třeba následující:

truhlička a peníze

  • Musí tu být stát, skupina států nebo území, kde se konkrétní měnou platí. To znamená, že zde musí být zákony daná záruka, že se taková měna na vymezeném území akceptuje jako prostředek sloužící k placení, který musí být všemi účastníky trhu akceptovaný. Každý tu musí mít jistotu, že když má peníze, dostane za ně to, co potřebuje, a to za tržní nebo třeba jasně určené regulované ceny. Pouze v takovém případě se totiž někdo věnuje práci pro jiné, za niž se mu dostane odměny v podobě takových financí. Kdyby tu tato jistota nebyla, nebyly by peníze pro nikoho atraktivní.
  • Musí tu být zpravidla nějaká centrální banka, jež je jako jediná oprávněná takové peníze tisknout. Kdyby si jich totiž mohl každý jedinec natisknout tolik, kolik by se mu jenom zlíbilo, šlo by záhy o bezcenné papírky, vlastně bezcennější, než dejme tomu noviny. Protože v novinách by se dalo aspoň něco zajímavého přečíst, kdežto na bankovkách ne.
  • Pak tu musí být i alespoň jakž takž rozumně fungující vláda, garantující jak existenci měny, tak i stabilitu situace. Protože nestabilní společenství, kde vládne anarchie, nevzbuzuje důvěru ani v oblasti peněz.
  • A pak tu musí být i dostatek skutečných hodnot, za které lze peníze směnit. Protože mnozí dosud pamatujeme třeba doby, kdy o naše peníze zase až takový zájem nebyl, aspoň ve srovnání s měnami západními, protože se toho za ně moc pořídit nedalo.

kufr dolarů
A stačí, aby se tu cokoliv významněji pokazilo, a finance se počnou hroutit. Protože jakmile se těmto přestane věřit, nejsou k ničemu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku