Umělá inteligence univerzálním pomocníkem pro lidstvo

Poznávání Měsíce

Umělá inteligence nachází uplatnění i ve vesmírném výzkumu. Umělá inteligence (UI) se zapojila do odhalení a vysvětlení kráterů na povrchu Měsíce. Bylo tak odhaleno, že náš vesmírný soused má mnohem více kráterů, než jsme si mysleli. Na povrchu Měsíce je neuvěřitelných 109 tisíc kráterů a každý z nich má svoji historii.
Krátery a jejich výzkum mohou přinést mnoho důležitých informací, které nám mohou přiblížit dávnou historii nejbližšího vesmírného tělesa.

Měsíc na noční obloze

Krátery jako stopy vesmírné historie

Krátery jsou stopy dopadů meteoritů, které na povrchu Měsíce v dlouhé historii zanechaly mnoho cenných informací. Jde vlastně o část dějin naší sluneční soustavy. Často se překrývají, což stěžuje jejich podrobné zkoumání. Vědci, kteří se studiu povrchu Měsíce věnují, použili UI k urychlení práce s mapováním povrchu Měsíce a k dokonalejšímu zmapování.

Umělá inteligence

UI se podařilo rozlišit hlavně krátery jejichž existence vědcům unikla, protože jsou menších rozměrů a často v několika vrstvách na sobě se překrývají větší či menší částí. Za malé krátery jsou označovány krátery, jejichž velikost je změřena od 1 do 100 km. Zatímco ty nejimpozantnější stopy po dopadu meteoritů mají průměr větší než 550 km a mnoho z těchto prastarých vesmírných stop za miliony let změnilo částečně svůj původní tvar. Jejich současné tvary jsou nepravidelné a mohou u pozorovatelů probudit fantazie, že jde o útvary vzniklé jiným způsobem než dopadem meteoritů.
Díky základnímu algoritmu bylo stanoveno i orientační stáří některých významných kráterů. Ty byly rozděleny do 5 geologických období. Stáří některých sledovaných útvarů je datováno do hodně daleké historie vesmíru a můžeme mluvit o stáří 4 miliardy let.

kosmonaut ve vesmíru

Budoucnost ve vesmírném průzkumu

V budoucnu nám může UI velice usnadnit zmapování a prozkoumání povrchu planet, které jsou nám nejblíže, a hlavně v souvislosti s cestováním lidské posádky na Mars a s plánováním tuto planetu osídlit, bude význam UI stále více podstatný a poznávání blízkého i vzdálenějšího vesmíru nám umožní prohloubit i znalosti o historii Země, která je stále opředena rouškou tajemství.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku