Od jízdního kola k prvnímu automobilu

O tom, že náhody jsou základem každého lidského osudu, se můžeme přesvědčit dnes a denně. Stačí pomyslný krok stranou a náš život se ubírá docela jiným směrem. A mnohdy může také změnit dějiny nebo posunout nějaký obor kupředu. Taková náhoda je také zodpovědná za vznik světově známé značky Škoda. Historie tohoto podniku se začala psát roku 1894. Název Škoda byl ale ještě daleko.

motocykl Laurin a Klement

  • Do historie vstupuje Václav Klement.
  • A to docela razantně.

Uvedeného roku se velice rozzlobil na výrobce svého nového bicyklu. A protože se nedočkal nápravy, rozhodl se, že si vše opraví sám.Možná, že právě tohle byl první impulz neboli zmíněný krok stranou. O rok později totiž zahájil spolupráci s cyklistickým mechanikem Václavem Laurinem. Společně se pustili do výroby jízdních kol. Zanedlouho zaměřili svou pozornost na výrobu motocyklů.

  • Ani to pro ně nebylo tím pravým, a proto už v roce 1905 vyjíždí z jejich dílny první automobil.

Přitom Václav Klement měl být původně kovářem, poté knihkupcem. Knihkupcem se také skutečně vyučil a nějaký čas v něm pracoval. Své knihkupectví v mladé Boleslavi však záhy proměnil v obchod smíšeným zbožím, ve kterém prodával i jízdní kola a náhradní díly.

moderní auto Škoda v černé barvě

Osudové setkání dvou mužů

Rozhodně blíže k budoucímu oboru podnikání měl Václav Laurin, který se vyučil strojním zámečníkem. Také on byl velice cílevědomý a ctižádostivý. Svou pozornost zamířil k parním strojům. Setkání s Klementem bylo osudové.

  • Oba muži zjistili, že mají stejné životní cíle a skvěle se doplňují.
  • Václav Laurin přinášel nápady, které podnikavý Klement dokázal prosadit.

Spolupráce přinášela své výsledky a firma Laurin a Klement skvěle prosperovala.Po třiceti letech se sice přejmenovala na podnik Škoda, ale její historie se píše dál. Pánové Laurin a Klement by byli asi spokojeni, kdyby se dozvěděli, že jejich firma už oslavila 125 let své existence.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku