Když věda pomáhá v praxi

Vítězství nad lepkem

Potravinové alergie se stávají velice rozšířeným problémem a konkrétně alergie na lepek může lidem zkomplikovat život a snížit jejich kvalitu a komfort života.

S výborným nápadem přišli 2 studenti ze San Franciska, kteří sami trpí celiakií (celoživotní autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku, které může způsobit rozvrat metabolismu).

Studenti za pomocí Hi-Tech řešení vyrobili malé zařízení trojúhelníkového tvaru, které se snadno dá nosit v kapse nebo v kabelce a velice diskrétním způsobem s ním lze snadno a rychle zjistit, zda je v jídle lepek. Chytrý vynález obsahuje malou kapsli, do které se umístí malý vzorek jídla. Kapsle se uzavře šroubovým uzávěrem a miniaturní zařízení jídlo rozmělní nebo rozdrtí. Do kapsle se vloží elektronické zařízení a po několika minutách se na displeji telefonu, se kterým je zařízení bezdrátově propojené, ukáže buď usmívající se smajlík, který značí, že je jídlo v pořádku, nebo klas kukuřice, který oznamuje přítomnost lepku.

Přípravek je přesný a spolehlivý a byl schválený a uvedený na trh.

Další vychytávka pro boj s Covid-19

V souvislostí s pandemií a coronavirem se hodně řešil problém dotýkání se rukama obličeje a podle posledních studií to děláme asi 23x za hodinu, aniž si to uvědomujeme. Běžně si třeme oči, škrábeme se na nose, koušeme se do nehtů, přejíždíme si rukou po rtech. Je velice těžké se hlídat a tyto gesta nedělat, protože právě to může být jedna z příčin nechtěného šíření Covid-19.

Vědci z NASA ve svých laboratořích vyvinuli „pulzující“ přívěsek, který se dá nosit zavěšený na krku a ten začne vibrovat vždy, když zachytí nevhodný pohyb rukou, které směřují k obličeji. To by mělo nositele přívěsku upozornit na podvědomé gesto.

Pohyb je zachycený infračerveným bezdotykovým senzorem, který v případě, že se ruce blíží k obličeji, spustí malý motor, který vibruje.

Vědci se rozhodli zveřejnit na internetu zdarma návod, jak si lze pomocí 3D tiskárny a několika jednoduchých součástek, které jsou běžně dostupné, přívěsek vyrobit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku