Kdy byste se měli pustit do přezutí zimních pneumatik?

Nezáleží na tom, jestli se blíží chladné nebo jarní měsíce. S otázkou přezouvání se potýká každý majitel vozu. Někteří to ignorují a jezdí i na sněhu a ledu s letními gumami. Není to příliš dobrá strategie, protože vám kromě vysoké pokuty hrozí i něco mnohem horšího. Existuje dobrý důvod, proč existují rozdílné typy pneumatik. Pokud nebudete mít ty správné, váš automobil se může stát snadno neovladatelným na zmrzlém povrchu, který se objeví rychleji, než si můžete představit.
 
zimní pneumatiky řetězy

Kdy byste měli provést výměnu?

Z pohledu zákona je to velice jednoduché, protože ten to určuje přesně. Zákon stanovuje, že každý majitel vozu je povinen používat zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března. Zároveň tam najdete i dodatek, který poskytuje řidičům trochu volnosti. Stanovuje, že speciální obutí musíte mít během chladných měsíců pouze v případě, že je na silnici námraza, sníh nebo ledovky. Tato volnost je sice milá, ale rozhodně byste neměli spoléhat jen na předpověď počasí.
 
Vzhledem k tomu, že se nacházíme ve středu Evropy a počasí je zde nevyzpytatelné, je mnohem lepší tuto situaci nepodceňovat. Snadno se může stát, že večer žádný sníh nebude a ráno najdete auto pokryté bílou pokrývkou. Samozřejmě existují i neobvykle teplá období, ale to nic neznamená. Málokdy se trvale udržíteploty nad 7°C, což je hranice pro správnou funkčnost jednotlivých gum.
 
výměna pneumatik garáž

Proč potřebujete speciální obutí?

Za nízkých teplot snadno a rychle dochází k tomu, že materiál ztrácí svou pružnost. V případě letních gum díky tomu dochází ke zhoršení přilnavosti k silnici. To může být ve finále velice nebezpečné, protože jednoduše nebude schopní vůz ovládat. Zimní varianta je vyrobena z jiné směsi, která je měkčí. Díky tomu ke ztrátě pružnosti nedochází. Poslední tip: nikdy nečekejte až do poslední chvíle. Nikdy nemůžete vědět, kdy se počasí zhorší. A je mnohem lepší být připraven včas místo toho, abyste se někde vybourali.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku