Auto již od 15 let? Dávejte si dobrý pozor

Může se to zdát neskutečné, ale americký trend, kdy necháváme řídit již velmi mladé lidi od 15 let, se dostal i k nám a úspěšně prošel legislativním procesem. Pro některé je to dobrou zprávou, jiní to vůbec nechápou a považují za zbytečnost. Rozhodnutí, zda se vám to vyplatí nebo ne, je na každém. Koneckonců do tohoto speciálního vozidla a řidičského průkazu investujete vlastní finance.

auto mladé ženy
 
V USA je naprosto běžné, že dospívající jedinci dostávají klasické průkazy již v 16 letech. A v jejich případě je to jistě pochopitelné, protože města jsou u nich mnohem větší a vzdálenosti, které musí studenti ujet, jsou také mnohem větší. Pro ně je proto automobil něčím naprosto nepostradatelným. I v jejich případě ale musí dodržovat řadu omezení a pravidel, které se rozvolní až s jejich plnoletostí.
 

Jak je to v Čechách?

Česká republika má pochopitelně vlastní ustanovení, která umožňují nezletilým řídit vůz. V první řadě musí získat řidičské oprávnění s označením AM, k čemuž musí získat souhlas svého zákonného zástupce. Tento průkaz je určen pro dvoukolová vozidla s objemem motoru 50 cm3 a s maximální rychlostí do 45 km/h. Mimo to se ale vztahuje také na vozidla:

  • elektrická dvoukolová,
  • tříkolová motorová,
  • čtyřkolová motorová.

 
Ať se rozhodnete pro kteroukoli z těchto možností, stroj musí splňovat stejné parametry. Musí mít objem motoru do 50 cm3, výkon do 4 kW, rychlost maximálně 45 km/h a v případě čtyřkolového se přidává ještě maximální hmotnost nenaloženého stroje do 350 kg. Z toho ovšem plyne, že se výrobci musí hodně snažit, aby toho dosáhli. A proto není tak jednoduché takový automobil sehnat, ani zaplatit.

řízení auta interiér
 

Nejdůležitější údaj pro rodiče

Kromě parametrů a bezpečnosti bude zaručeně důležitou informací cena. Pokud si myslíte, že se cena stanovuje podle maximální možné rychlosti, a proto budou tato vozítka levná, tak se hodně mýlíte. Některé modely se totiž pohybují i kolem 500 000 Kč. Nejedná se tedy o nic levného.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku