Součástí počítačových systémů jsou reproduktory. O tom, jestli jsou nezbytné nebo není jejich instalace nutná, většinou rozhoduje konkrétní situace a také způsob využívání počítače. Je jasné, že pokud budeme chtít poslouchat hudbu nebo si vytvářet pomocí některého programu svou vlastní, asi se bez reproduktorů neobejdeme.
- Reproduktor je elektro-akustický měnič, který přemění elektrický signál na zvuk.
Možnosti reproduktorů jsou většinou v rozsahu od 20 Hz do 20 kHz.
- 20 Hz – nejhlubší basy
- 20 kHz nejvyšší tóny
Reproduktory můžeme rozdělit na klasické a přenosné. Klasické stereo reproduktory od 2.0 systému jsou vhodné pro nenáročné posluchače. O třídu výš jsou systémy 2.1, které kromě dvou reproduktorů obsahují také jeden subwoofer (pro doplnění kvalitních basů).
- Systém 5.1je pro náročnější posluchače a skládá se z jednoho centrálního reproduktoru, pak levého a pravého přídavného reproduktoru, dále dvou zadních reproduktorů, které zajištují efekty a subwooferu.
- Pro velice náročné jsou určené systémy 7.1, ze kterých vychází prostorový zvuk vysoké kvality.
Jak vybrat přenosný reproduktor
Přenosné reproduktory vynikají především mobilitou a dobrou skladností. Jsou tedy většinou v malých rozměrech. Moderní zařízení tohoto typu už většinou disponují technologií Bluetooth, a proto se lze připojit i bezdrátově. Přenosné reproduktory jsou ideální na cesty anebo pro možnost koncertu pod širým nebem. Přenosné reproduktory mají také zabudovanou integrovanou baterii, aby mohly pracovat jako samostatná jednotka.
-
Jak vybrat nejvhodnější typ reproduktoru?
- Prvním parametrem výběru bude pochopitelně výkon.
- Druhá vlastnost, která nás bude zajímat, je rozsah zvuku reproduktorů.
A důraz bude jistě kladen i na estetickou stránku. Celá řada moderních reproduktorů je vyráběna v kombinaci se dřevem. Což je vítané nejen z hlediska designu, ale dřevo má také dobré rezonanční vlastnosti.