Jak si zorganizovat finance, aby vám „na stará kolena“ nic nechybělo

Penzijní připojištění

Situace posledních let je v oblasti financí nejistá, vše se zdražuje, a i přes valorizaci důchodů každého nejspíš dřív nebo později napadne, zda mu budou vyměřené peníze stačit a nebude se muset výrazně omezovat. Na organizovanou důchodovou reformu se čeká roky a zatím stále není vyřešený problém zvětšujícího se počtu důchodců a ubývajícího počtu mladých lidí.
Poklidné stáří si lze zajistit několika způsoby. Jako nejpraktičtější řešení se jeví možnost penzijního připojištění. Je to ale věc disciplíny si každý měsíc z výplaty, ze které si už velkou část ukrojí stát, dávat další peníze bokem. V době trvalých příkazů je to ale hračka a vlastně jen zadáte jednou příkaz a nemusíte se o nic starat. Navíc je tento styl spoření podporovaný státem. Kromě peněz z vaší výplaty vám tedy na účet penzijního připojištění přistane ještě pár stovek od státu. Tím je vlastně alespoň trochu účet chráněný před inflací.
Potom už nezbývá než doufat, že společnost, které jste dali důvěru a své peníze, bude ještě existovat třeba za dvacet let, než se dočkáte zaslouženého odpočinku.

aktivní důchodci

Investice do nemovitosti

Druhým způsobem na zabezpečení stáři je určitě vlastnictví nemovitosti. Ať už jde o domek, či byt, jde o určitou finanční jistotu a ve stáří nabízí možnost například větší byt vyměnit za menší, pronajmout část domu, prodat nemovitost a pořídit si menší pronajmout část domu, prodat nemovitost a odejít do domu s pečovatelskou službou. V neposlední řadě bydlení ve vlastní nemovitosti není zatížené nájmem a určitým způsobem lze regulovat provozní náklady nemovitosti (šetřit vodou, elektřinou, vytápět v zimě menší prostory)
Zásadní je vybrat si také pro nemovitost vhodné umístění, aby se dala v případě velkého zájmu dobře prodat.

mince v dlani

Další nápady

Na stáří se můžete zajistit příjmy třeba tak, že opravíte starý zděděný domek po prarodičích, který můžete používat na pronájem, nebo vytvoříte něco co vám zajistí příjmy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku