Fascinující věci, které možná neznáte

• Co jste možná nevěděli o kapkách deště

Maximální rychlost kapky deště je závislá na její velikosti a hmotnosti. Kapka může mít v průměru 0,5 mm a maximálně 6,35 mm. Zvláštní je, že pokud je větší, rozdělí se na dvě kapky. V prvním případě padá kapka rychlostí asi 8 km/hod. Velká kapka se řítí rychlostí asi 32 km/hod. Kapka se ve vzduchu deformuje do zploštělého stavu. V této formě má větší odpor vzduchu, což brání zvýšení rychlosti kapky.

strom v mlze

• Jak vzniká mlha

Během chladného období, zejména v oblastech s vyšší vlhkostí (rybníky, řeky), se vyskytuje mlha. Umí nás po ránu hodně překvapit. Mlha se může projevovat různě. Může jít jen o lehký opar nebo o hustou bělavou clonu, která může v průběhu dne opadnout, nebo také klidně vydržet celý den.
K tomuto jevu dochází, když kondenzuje vodní pára (voda v plynném skupenství). Během kondenzace se molekuly vodní páry spojují a vytváří malé kapičky vody které zůstávají ve vzduchu. Mlhu potom vidíme právě kvůli těmto kapičkám velikosti několika mikronů. Pro vznik mlhy je tedy zásadní velká vlhkost a určitá teplota.

severní polární záře

• Jak se rodí polární záře

Obloha zabarvená nádhernými barvami a efekty, polární záře je skutečně fascinujícím úkazem. Vidět ji můžete v arktických a antarktických oblastech. Během světelné show na obloze se mohou zrodit různé světelné tvary, rozptýlená záře, oblouky, protáhle mraky, které neustále mění tvar, a dokonce i různé clony připomínající barevné závěsy ve větru.
Polární záře je typická pro chladnější oblasti severu a jihu. Za mimořádně dobrých podmínek může být vidět i v Británii nebo v Německu. Tyto jevy jsou viditelné za tmy a vytváří je slunce. Jde o tok částic pocházejících ze slunečních větrů, které se střetávají s magnetickým polem Země. Tyto částice se sráží s plyny z horní vrstvy atmosféry, a právě tak vzniká světelná podívaná. Dominující barvou je zelená, existují i další barvy, jako je žlutá, červená, modrá, fialová a oranžová. Zelená je produkovaná kyslíkem, který je asi ve 100 km výšce. Ještě ve větší výšce vzniká červená. Dusík naproti tomu produkuje modrou a červenofialovou barvu.
Nejideálnější místo pro sledování tohoto úkazu je Mezinárodní vesmírná stanice na oběžné dráze ve výšce 408 km. Astronauti na vesmírné stanici se na rozdíl od pozemšťanů dívají na tuto světelnou podívanou směrem dolů.
Země nemá na tento úkaz výhradní právo. Polární záře je i na Saturnu, Jupiteru, Uranu, Neptunu i Marsu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku