Bez financí bychom byli ztraceni

Kdyby dnes nečekaně zanikl svět financí, byla by naprosté většina lidstva ztracena. A sice proto, že finance už dávno ovlivňují vše, co s našimi životy nějak souvisí, a vesměs už jsou s naší existencí spojeny natolik, že by zánik jejich existence znamenal i zánik naší civilizace, potažmo snad i zánik lidstva.

eura měna

Už dávno totiž nejsme my lidé soběstační, už dávno potřebujeme k tomu, abychom obstáli, ostatní lidi. S nimiž se dělíme o úkoly, jež se k životu vztahují, s nimiž jsme si rozdělili role podle toho, kdo má k čemu ty nejlepší předpoklady. Každý dělá to, co umí, a víceméně zakrněl ve všech ostatních ohledech, v tom, co mimo své hlavní pracovní náplně vykonává nanejvýš jako koníčka, ale co zpravidla vůbec nikdy nezkusil. A pak si výsledky své práce směňujeme, k čemuž potřebujeme právě finance.

Dalo by se tudíž říci, že jsou finance tím nejlepším, co mohlo lidstvo potkat. Protože i (nebo dokonce jenom) díky nim jsme tak produktivní a máme takové možnosti, jichž bychom jinak nedosáhli. Ovšem nedělejme si iluze. Finance jsou sice dobrá věc, ale mají i své stinné stránky. Vždyť kolik z nás třeba promrhá svůj život jenom proto, aby měl co nejvíce financí! Kolika lidem naopak finance pomyslně zlomily vaz ve chvíli, kdy jich neměl dost nebo dokonce zabředl do dluhů! Kolik lidí se dopouští dost možná i těch naprosto největších zrůdností právě z finančních důvodů! A kolik je tu do oblasti financí spadajících nepříjemností, jako jsou inflace, devalvace, deficit rozpočtu, lichva…

eura pětistovky

Finance jsou tedy dobrá i špatná věc. Ovšem samy o sobě jsou v tom vlastně nevinně. O tom, jak se tyto podepisují na našich životech, totiž nerozhodují ony samy. O tom si rozhodujeme jenom my, lidé. Protože my jsme finance vymysleli, my je provozujeme a používáme, případně zneužíváme. Za vším, co s financemi souvisí, je vždy zásadně člověk.

A je jenom na nás, budou-li nám sloužit nebo škodit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku