Sebevražedné dveře

Jednou z důležitých součástí každého automobilu jsou pochopitelně dveře. Na tom jistě není nic divného. Zajímavé ale je, že existuje několik způsobů jejich uchycení. Ten nejméně používaný známe z amerických filmů a seriálů, kdy neohrožený hrdina zmáčkne tlačítko a dveře vyrazí směrem vzhůru.

  • Pokud bychom se podívali na nějaký starší černobílý film, pak bychom viděli, že se u všech automobilů dveře otevíraly proti směru jízdy.
  • Jednoduše řečeno, panty byly vzadu.

detail značky automobilu Lincoln

Zprvu se nad tím nikdo nepozastavoval. Automobily jezdily celkem pomalu, a tak celý systém vyhovoval. Změna nastala ve chvíli, kdy se auta zrychlila. A tehdy dostal tento typ dveří zajímavou přezdívku. Začalo se jim říkat „sebevražedné dveře“.

  • Proč takový strašný název?
    • Nezřídka se stávalo, že se díky proudícímu vzduchu dveře samovolně otevřely, uletěly a s nimi i sedící pasažér.

Tento efekt prý využívali ve třicátých letech mafiáni. Díky tomu mohli snáze vyhodit nežádoucího člověka z jedoucího auta.

auto veterán v zelené barvě

Obrácené dveře se opět navracejí

V současné době se obrácené dveře u některých značek opět používají. Zejména automobilky, který vyrábějí luxusní vozy se k nim navracejí. Není ale už čeho se obávat. Karoserie jsou natolik odolné, že k podobným nehodám už prakticky nemůže dojít. Stará auta měla málo odolné a měkké materiály, které se vlivem proudícího větru zkroutily a dveře se tak snadno otevřely.

  • Jedno nebezpečí ale stále přetrvává.
  • Je nutné dávat pozor při otevírání.
  • Protijedoucí auto by mohlo do otevřených dveří narazit a pak by asi nastal docela slušný karambol.

Ale to se může stát i v případě klasicky namontovaných dveří. Sebevražedné dveře můžeme spatřit například na automobilu Lincoln Continental z roku 1962.Tato zvláštnost zaujme na první pohled tím, že jsou dvě kliky těsně vedle sebe. Sebevražedné jsou totiž jen ty zadní.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku