Když se z koníčku stane životní styl

Není náhoda, že slovo jóga znamená svazek, a přestože si dnes mnoho lidí myslí, že je to skutečná fyzická aktivita, která vás vrátí zpět do formy a která vám umožní překřížit nohy za hlavou, ve skutečnosti zůstává jóga silně duchovní disciplínou. A především disciplínou, kterou může každý praktikovat bez ohledu na fyzickou formu, věk a pohlaví.
Existuje mnoho důvodů, proč je dobré začít s jógou. Dokonce vás může zbavit depresí. Kromě toho bylo za posledních několik let provedeno mnoho klinických studií v různých zemích a všechny zjistily, že jóga má pozitivní dopad na lidské zdraví. 

žena a východ slunce

Zde jsou důvody, proč by každý z nás měl začít cvičit jógu:

• Je to vynikající fyzická aktivita
Nerodí se jako fyzická aktivita, ale ve skutečnosti je jóga také fyzická aktivita, která umožňuje každému bez výjimky dostat své tělo do pohybu a pracovat na všech nebo jen na některých jeho částech. Není nutné být dokonalým profesionálem, stačí sledovat pohyby, které nejlépe vyhovují našemu tělu, abyste mohli těžit z jógy. Ve skutečnosti mohou být pozice jógy přizpůsobeny vaší úrovni a také vašim potřebám. Můžete se soustředit na odstranění bolesti zad, bolesti hlavy, zlepšit si celkovou pružnost těla a fyzickou formu. Stručně řečeno, existuje asana pro každého a pro všechny potřeby.
• Pomáhá co nejlépe využívat dech a relaxovat
V závislosti na typu jógy, který se rozhodnete procvičovat, budete dělat více či méně dechová cvičení, která vám hned umožní naučit se dýchat jiným, hlubším a méně impulzivním způsobem. Naučit se lépe dýchat znamená propouštět do našeho těla více vzduchu, a především relaxovat více a déle (v kombinaci s meditací je účinek jógy v tomto smyslu ještě větší). 

cvičení jógy

• Přináší lepší spaní
Fyzická aktivita vám obecně pomůže lépe spát. Jóga je aktivita, která v tomto ohledu pomáhá nejvíce. Existují polohy určené speciálně k relaxaci, které je třeba cvičit před spaním, ale obecně jóga pomáhá lépe odpočívat, protože hýbe všemi svaly těla způsobem, který se nám zdá pasivní, ale ve skutečnosti tělo pocítí příjemnou únavu spojenou s uvolněním.
• Je ideální pro držení těla, rovnováhu a flexibilitu
Mezi protahovacími a dýchacími cviky se zlepšuje držení těla, což ocení záda. Zvláště pokud trávíte většinu času sezením, oceníte tuto výhodu, kterou jóga přináší.
• Zvyšuje koncentraci a psychickou výdrž
Cvičení jógy, zejména v pokročilém stádiu, je cvičení intenzivního soustředění se. Musíte si neustále pamatovat polohy a pokud vás někdo rozptýlí, ztratíte spojení mezi tělem a myslí potřebné k dokončení cvičebních sekvencí. Tímto způsobem se zvyšuje vaše schopnost soustředit se a myslet jen na to, co děláte v okamžiku, kdy to děláte. Výsledkem je vyšší schopnost soustředit se i v každodenním životě a možnost soustředit se na okamžik, ve kterém žijete, a na činnost, kterou právě děláte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku