Jsou finance problémem?

Fungování dnešního světa je značnou, ne-li přímo rozhodující měrou závislé na fungování trhu. K tomu, aby vše kolem nás běželo alespoň v rámci možností tak, jak je to žádoucí, je třeba, aby ti, kdo něco potřebují, toto také dokázali získat, a aby ti, kdo mají co nabídnout, toto také dokázali směnit se svými partnery za něco, co potřebují od těch ostatních. Prostě tu musí fungovat zákonitosti nabídky a poptávky.
A aby takový trh fungoval, jsou nezbytně zapotřebí finance. Protože pouhá směna jednoho zboží za jiné, případně poskytování si služeb na oplátku, by už dnes značně vázlo, kdyby se to mělo realizovat bez využití finančních prostředků, kdyby bylo nezbytné měnit něco bezprostředně za něco jiného. Protože bez finančních prostředků by se jen těžko stanovovalo to, jakou má co hodnotu, bez toho by si jen těžko vyhověli ti, kdo jsou si bezprostředně dosažitelní, o těch od sebe vzdálených už ani nemluvě.

finanční růst

Finance nám dávají možnost vypořádat se s těmi, kdo nám něco nabízejí či po nás něco žádají, a to obvykle poměrně rychle, spolehlivě a bez zádrhelů. Ovšem je nasnadě, že tu není vše zase až tak růžové. I ve světě financí je problémů nejednou habaděj.
Vezměte si například jenom to, když někdo nedostává za svoji práci takovou finanční odměnu, jakou by potřeboval k uspokojování svých potřeb. Někdo takový určitě nenalézá pro svět financí právě lichotivá slova.
Financování pak může váznout třeba i v souvislosti s tím, že ne všichni lidé planety používají tytéž peníze. A pak tedy musí kromě směny zboží či služeb za hotovost probíhat i směna jedněch peněz za jiné. A faktorů, jež tu ovlivňují kurs, je tu dost a dost, a ne každému to může vyhovovat.
karta Visa

Problémem může být někdy i složitý převod peněz, někdy inflace, devalvace, měnová reforma, defraudace či jiná zlodějna.
Ale byť mají finance hodně nedostatků, plusy u nich převažují. A proto je máme v oblibě. A toužíme je mít.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku