Jak naučit děti znát hodnotu peněz a dobře hospodařit

Začít s osvětou už lze v nízkém věku dítěte

Pokud se děti od nízkého věku začnou učit od svých rodičů zacházet s penězi, budou ke svým finančním prostředkům přistupovat odpovědně po celý život. Ušetří si tím mnoho problémů a starostí.
Peníze nejsou tabu a je třeba s dětmi o penězích mluvit a jasně jim vysvětlit, že peníze nerostou na stromech, ale jsou výsledkem práce a úsilí.
Děti velice pečlivě a důsledně sledují chování rodičů a snaží se je napodobit. Jejich vztah k penězům bude tedy s největší pravděpodobností velice ovlivněný vašim vztahem k penězům.

pokladnička prasátko

Děti začínají rozpoznávat peníze ve věku 6-7 let, ale smyslu peněz úplně porozumí tak v 10 letech, a to už by měly být schopné s finančními prostředky zacházet. Výborným tréningem v tomto období mohou být cvičné nákupy jako hra. Pokud první nákup s daným množstvím peněz a pokyny, co v domácnosti chybí nevyjde, nevzdávejte to a dítě povzbuďte. Příště už si přečte i ceny produktů, než je vloží do nákupního košíku.

Dopřejte dětem vlastní kapitál, o který se budou starat

Děti se velice dobře naučí spravovat finance, když dostávají pravidelně menší částky peněz jako kapesné. Je to daleko lepší způsob řešení než jednorázové dary ve formě většího objemu peněz od babiček.
Dítě se i s malým kapesným naučí hospodařit a odhadnout, co si může koupit a na co musí šetřit a jak dlouho. Kapesné je dobré s přibývajícím věkem navyšovat. Část kapesného může být například navázaná na dobré známky.
Šetřit na finančně náročné projekty můžete spolu s dětmi. Výborně funguje pokladnička, kde dáváte finance společně, samozřejmě děti mnohem menší částky.
Je také velice zásadní se v otázce peněz naučit říkat NE. Pokud děti nevyjdou s přidělenou částkou, měli by si počkat na další pravidelné kapesné v termínu a nežádat jej předem. Stejné je to i s kreditem na telefon.

dětské počítadlo

Vzdělávací pohádky

Pro mladé nezkušené rodiče je zde možnost předčítání vzdělávacích pohádek pro děti, které jsou přímo určené věkovým kategoriím. S přibývajícím věkem dětí můžete zkusit některou ze stolních her, která nejen pobaví, ale i naučí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku