Výhody plánování osobních a rodinných financí

Plánování rodinných financí může posloužit jako obrana proti inflaci i jako pojistka pro nečekané výdaje.

• Přehled rodinného rozpočtu

Je dobré si udělat jasný přehled, jaké jsou položky měsíčních příjmů a výdajů celé rodiny. To vám z dlouhodobého hlediska pomůže optimalizovat celkový rodinný rozpočet. Budete připraveni bez obav čelit denním výdajům pro běžný provoz domácnosti, potřeby všech členů, výdaje na pravidelnou údržbu domácnosti.
Zejména záznam vaší spotřeby po určitou dobu vám umožní vypočítat spolehlivě průměry vašich výdajů a stanovit si výdajové limity. Budete si tak moci naplánovat, jak velkou část příjmů je třeba určit na běžné, předvídatelné a mimořádné výdaje. Zjistíte zároveň, kolik peněz můžete ušetřit. K výši možných úspor se dopracujete, pokud vezmete příjmy a předvídatelné výdaje a přidáte průměr stanovený pro náhodné výdaje.

domácí rozpočet

• Boj s inflací

Finanční plánování vám pomůže lépe bránit své úspory před inflací. Inflace je narušení kupní síly peněz v průběhu času.
Pro představu: Pokud máte kapitál 1 milion korun a roční inflace je 5 %, ztratíte ročně hodnotu 5 tisíc korun. To je ještě únosné, ale pokud se inflace zvýší třeba na 15 procent, už to pocítíte mnohem více.
Proto se v případě, že máte kapitál, který zrovna nepotřebujete, vyplatí uvažovat o investici, která by vám pomohla udržet celou hodnotu peněz. To znamená, že při inflaci 5 % je vhodná investice, která vám dá zhodnocení minimálně 5 %. Tím udržíte svůj kapitál alespoň na stejné výši. Samozřejmě je mnohem žádanější vytvářet z investic i zisk.
S podobnými finančními operacemi vám určitě dokáže poradit zkušený finanční poradce, kterého můžete v mnoha případech najít ve vaší bance. Mezi dobré investice patří například dluhopisy.

kalkulačka a blok

• Finanční rezerva

Pro klidný spánek je třeba si vytvořit fond pro neočekávané události, které pokud k nim dojde, mají významný ekonomický dopad na všechny členy domácnosti. Je potřeba zhodnotit mnoho faktorů. Některé finanční výdaje jsou předvídatelné. Jde například o výdaje spojené se zařízením větší domácnosti, s narozením dítěte atd. Potom jsou ale výdaje, které neovlivníte a musíte se na tuto eventualitu připravit. Jde například o vážnou nemoc v rodině, úraz nebo nepojištěnou událost. Některá rizika můžete zmírnit vhodným pojištěním, na jiná se vám vyplatí založit si oddělený fond.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku