Staňte se včelařem

Včelařství je nepostradatelná práce, která se může stát velice užitečným koníčkem, ze kterého můžete mít ještě pro rodinu výtečný med. Je to záliba, bez které se lidstvo neobejde. Jen si pomyslete, že třetinu všech rostlin na světě opylují včely, které člověk chová.

Abyste se také stali včelařem, budete potřebovat:

• Respekt ke zvířatům a životnímu prostředí 
• Školení k získání správných znalostí 
• Potřebné vybavení a nástroje pro včelařství
• Zkušenosti
Ano, budete se muset trochu učit! Ve skutečnosti jsou včely choulostivá zvířata s velmi složitou biologií.

včely medonosné

Kdo je včelař a co dělá

Včelař je chovatel včel. Stará se o včely v úlech, kam ukládají svou drahocennou produkci medu a také třeba mateří kašičky. 
Abyste se stali hobby včelařem, musíte trénovat ve správném světě. Včely jsou biologicky složité organismy, a především velmi choulostivé. Nemůžete se stát včelařem, aniž byste věděli, jak se o ně nejlépe postarat. 
Nejlepším řešením je absolvovat teoreticko-praktický kurz včelařství, ve kterém se budete moci učit od profesionálního včelaře. Naučíte se tak základy teorie týkající se životního cyklu včel, jejich společných patologií a hierarchické důležitosti jejich života. Nezbytnou součástí je praxe, ochutnávka vaší budoucí činnosti. Začnete se seznamovat s včelami, s nástroji a se všemi povinnostmi včelaře. 

Včelařství: jak začít

Jakmile budete řádně vyškoleni, k zahájení podnikání včelařství budete muset:
• Vybrat lokalitu, kde chcete začít včelařit. V okolí vašeho budoucího včelstva by mělo být hodně květin a stromů. Lokalita by neměla být moc vlhká. Můžete se také informovat, jaké květy jsou pro včely nejlepší. Místo by mělo být hodně slunné, ale částečně zastíněné, dál od místních komunikací a od sousedů.
• Z kurzu už byste měli znát všechny informace o životním cyklu včel. Pokud vám to uniklo, je třeba si důležité informace dohledat.
• Připravíte si úly. Včely je třeba do jejich nového domova umístit v teplém období. Mají rády teplo a rychleji si na prostředí zvyknou.

sklenice s medem

Počáteční investice

Vezměte v úvahu, že jako včelař budete muset ze začátku investovat nemalou částku peněz, a i když si hodně věcí můžete vyrobit nebo získat z druhé ruky, stále to něco bude stát.
Do začátku potřebujete:
• Dvě včelstva 
• Tři úly 
• Vybavení: rukavice, boty a kombinézu, ochranný závoj na obličej, zařízení pro extrakci medu a dalších produktů (extraktor medu, kartáče) atd.
Včelaři jsou také organizovaní ve spolcích, a i pro prodej medu (pokud to není pár sklenic po sousedech) existují pravidla, která je třeba znát.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku