Netankujte za víc, když to není třeba

Určitě jste si všimli nejrůznějších prémiových paliv na čerpacích stanicích. Pokud jste však jako většina motoristů, pak se snažíte natankovat celou nádrž, a to za co nejmenší výdaje. To znamená, že volíte palivo standardní kvality. Není na tom nic špatného, avšak někdy se vyplatí zvolit palivo prémiové. Je to důležité zejména pro vozidla, která jsou provozována jenom sporadicky. Proč tomu tak je?

tankovací stanice

Čistota paliva a jeho tendence k degradaci

Možná víte, že současná paliva mají povinnou příměs biosložek. To znamená, že například do benzínu se přidává etanol, který je přírodního původu. Důvodem pro tyto příměsi je zájem snížit dopad na životní prostředí, a to právě tím, že se do paliva bude přidávat biosložka. Tato biosložka má sice tu výhodu, že je ekologičtější, ale pro motory to může mít negativní dopad. Jde zejména o motory staršího data, které nejsou tolik odolné proti zanášení palivového vedení. Nejhorší dopad na životnost motoru má přitom benzín, který stojí. Líh, tedy etanol, má tendence vázat vodu. To znamená, že po určité době dokáže vzdušnou vlhkost na sebe navázat tak, že vozidlo bude mít následně potíže se startováním. K tomu se navíc přidává zmiňované zanášení motoru, a tak je třeba mít na paměti to, že pokud vlastníte starší vůz, a to bez ohledu na to, zdali jde o automobil nebo motocykl, je třeba jej pravidelně provozovat, aby se jednotlivé složky paliva nemohly od sebe oddělit.
Ještě horší je to u dieselových motorů, a to zejména těch starších, které s přidáváním biosložek vůbec nepočítaly. Tam je možné očekávat, že zanesení motoru může být natolik vážné, že bude problém vozidlo celkově provozovat.

čerpací pistole

Kdy zvolit prémiové palivo?

Jestliže nechcete mít problémy se zanášením a degradací paliva, pak je ve vašem zájmu zvolit palivo prémiové, které neobsahuje žádnou biosložku, a tak nemůže docházet k degradaci paliva.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku