Nechte děti, ať si hrají

Jednou z nejdůležitějších dětských aktivit je bezesporu hra. Není to totiž pouze prostředek, kterým se má dítě zabavit. Dítě si hrou osvojuje celou řadu dovedností a šikovností. Mnoho lidí starší generace se pozastavuje nad tím, kolik mají dnes děti hraček. Je pravda, že mnohdy jsou doslova zasypané věcmi a není to rozhodně k jejich prospěchu. Dětský svět bez hraček by byl ale velice chudý a na dítěti by zanechal nesmazatelné stopy, které by mohly vyústit i v psychické poruchy.

stavebnice

  • Oproti dětem dřívějších generací mají ty dnešní skutečně velký výběr.
  • Dříve se hračky nekupovaly.
  • Stačilo to, co se našlo za domem nebo co vyřezal šikovný dědeček.

Tak, jak se mění okolní svět, musí se také přizpůsobit svět dětí.Dnes je život mnohem složitější, a proto musejí být i hračky propracovanější.

Děti se při hře připravují na budoucí život

Je spousta zemí, kde děti šanci hrát si nemají. Sotva se naučí chodit, je s nimi zacházeno jako s dospělým. Což znamená, že se od něj očekává práce a výdělek.

  • Je doslova tragické, že ještě v jednadvacátém století je to smutnou realitou.
  • Stačí se podívat do očí takového dítěte a vidíte v nich nekonečnou prázdnotu a smutek.

    • Přitom mnohdy nevědí, oč je svět připravil.
    • Jen jejich podvědomí cítí, že není všechno v pořádku.

Díky hře se také dítě připravuje citově na budoucí život. Zažívá radost, pokud něco zvládlo a naopak smutek, když se hrad z písku nepovedl. Veškeré neúspěchy by ho ale měly posunout vždy o krok dál. Není tedy v jeho zájmu, abychom mu vždy pomohli tak, aby se vše podařilo. Ochudíme ho o schopnost v budoucnu řešit problémy.

kostky

  • Právo hrát si je dokonce zaneseno i v Úmluvě o právech dítěte.

Proto, světě vzbuď se a nech děti, ať si hrají.Čím více si budou teď hrát, tím lepší udělají svět, až budou dospělí. A kdo ví, třeba se ten smutek z dětských očí konečně jednou navždy ztratí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku