Finance hýbou světem

Státy světa jsou pochopitelně v mnoha ohledech rozmanité. Některé jsou si podobné pomalu jako vejce vejci, některé se liší jeden od druhého více a v případě některých se dá dokonce říci, že jsou jako nebe a dudy. V každém státě se udržují osobité tradice, každý národ má svoji vlastní mentalitu, kulturu, vzdělanost… Ale všechny státy bez výjimky spojuje existence financí.

dolary peníze

Finance jsou tím, co je ve všech zemích světa a co ve všech těchto zemích funguje v podstatě identicky. Jistě, není měna jako měna, není trh jako trh, nejednou se liší nabídka, poptávka a také cenová hladina, ale přesto fungují finance všude stejně.
Tedy tak, že lidé pracují, vytvářejí určité hodnoty a za to jsou honorováni. A když si pak tito vydělají, mohou utrácet, tedy vynakládají takto získané finanční prostředky podle svého uvážení, pořizují si za ně to, co potřebují. Čímž je i ostatním lidem dána možnost si k penězům přijít a moci si za ně také něco pořizovat.

dolary stovky

Finance různých zemí se ale liší. Třeba v tom, že mají jednotlivé státy nebo uskupení států svoji vlastní používanou měnu. A jakkoliv by se dalo říci, že jsou to vždy jen papírky či kovová kolečka, tedy mince a bankovky, není měna jako měna. Peníze, jakkoliv navenek relativně podobné, se liší tím, co se ukrývá za nimi, respektive v nich. Což vede k tomu, že jsou různě ceněné, různě silné, různě důvěryhodné.
Některé měny mají dlouholetou tradici, jiné nikoliv, některé si získaly věhlas svou stabilitou, zatímco u jiných je to pomalu jako na houpačce, některé měny se stávají jistotou v nejistých dobách, zatímco od jiných se často dávají raději ruce pryč. A tak máme třeba měny konvertibilní, směnitelné pouze vnitřně, nebo i ty, za něž se prostě jiná měna sehnat nedá, protože se o ně nestojí. Z čehož vyplývá třeba i to, že zatímco jsou některé země spokojené se svojí vlastní měnou, v jiných jich bývá paralelně v oběhu i více, s tím, že některé jsou preferovány víc než jiné.
Ale každopádně platí, že jsou finance důvěryhodné jen tehdy, když je za ně co koupit a když si tyto drží aspoň relativně dlouhodobě svoji hodnotu, když jejich kurs nejde ke dnu. Jen o takové peníze je zájem vždy a všude.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku