Když někdo vysloví pojem software, je téměř jisté, že jde o slovo, které už jste někdy v životě slyšeli. Jde o natolik frekventovaný pojem, že se s ním setkáváme nejednou co chvíli, a to by bylo, aby nám neuvíznul v paměti.
Jenže kdyby se nás někdo zeptal, co že si pod tímto pojmem představit, možná bychom mu to nedokázali vysvětlit. Protože skutečnost, že slova jako software slyšíme, ještě vůbec neznamená, že je i chápeme. A to může být pochopitelně na škodu.
A proto si pojďme aspoň docela jednoduše říci, co si pod softwarem představovat. Abychom byli v obraze, kdyby někdo toto téma nadhodil a my se měli zapojit do konverzace.
Když je řeč o softwaru, baví se lidé vlastně o nejrůznějších programech. Vesměs je tím míněno nějaké to programové vybavení výpočetní techniky, jsou to všechny ty základní i volitelné programy, jež se nahrají do počítače nebo podobné techniky, aby zde následně plnily nějakou využitelnou funkci.
Díky určitému softwaru můžeme na počítači například psát, díky jinému tu kreslíme, upravujeme fotografie či videa, prohlížíme internet, hrajeme hry… Za vším zmíněným i nezmíněným stojí nějaký ten program, který musí v počítači být a správně běžet.
Což znamená, že je software naprosto nezbytný. Nebýt tohoto, byl by každý počítač jenom sestavou součástek nesloužící vůbec k ničemu. Nanejvýš tak ještě k tomu, aby se na něm usazoval prach.
Což ale neznamená, že je software tím jediným důležitým, co na výpočetní technice je. Nejenom software, ale i hmotná část výpočetní techniky zvaná pro změnu hardware je nezbytná, protože bez ní by ani ten sebedokonalejší software nemohl fungovat a plnit svou úlohu.
A tak je ten správný software v počítači či jiných podobných zařízeních nezbytný. Nedá se bez něj vůbec obejít. Pokud tedy pochopitelně nejde o software nežádoucí, jenž také existuje. A jemuž se obvykle říká počítačové viry.