Spanilá jízda

Mnozí motorkářští nadšenci se pravidelně účastní takzvané spanilé jízdy. Dalo by se říci, že je to doslova srdeční záležitost každého účastníka. Nejedná se o žádné závody, ale spíše o předvedení dokonale vyleštěného a připraveného stroje.

  • Aby se mohli všichni dostatečně pokochat, jezdí se většinou docela pomalu.
  • Čím více motorkářů, tím větší efekt.

Některá taková setkání mohou mít i policejní doprovod. Tak, jak tomu bylo například v Sosnové, kde u této příležitosti proběhla preventivní akce pro zvýšení bezpečnosti na našich silnicích. Policejní doprovod tedy nebyl určen pro udržení pořádku, ale spíše se stal součástí spanilé jízdy.

  • Spanilé jízdy jsou většinou pořádány na začátku anebo na konci motorkářské sezóny.
  • Příležitosti mohou být ale i v průběhu roku, a to z různých důvodů.

    • Spanilé jízdy mohou být také organizovány podle druhu motorek.
    • To je totiž mnohem efektivnější.

A tak můžeme potkat na našich silnicích kolonu motorek Harley-Davidson nebo historických motocyklů z dob dávno minulých. Jednou z myšlenek poslední doby je spojení spanilé jízdy s charitativní akcí. Většinou se jedná o podporu pro pacienty s některou závažnou chorobou. Na místě srazu se ale nevybírá vstupné, jde o čistě dobrovolné příspěvky prostřednictvím nákupu některých zajímavých produktů.

Spanilá jízda byla známá už ve středověku

Zajímavé je podívat se na historii spanilé jízdy. Oč se vlastně původně jednalo? Je asi jasné, že s motorkami to opravdu nemělo nic společného. Původci spanilé jízdy byli totiž husité. Jednalo se o tažení příslušníků tohoto hnutí za hranice Království českého.

  • Ačkoliv byli husité v bojích nesmlouvaví a mnohdy i krutí, v tomto případě se spíše jednalo o mírnější akce, které měly za úkol šíření husitských myšlenek i za hranicemi českých zemí.
  • Husité tedy navštěvovali především Moravu, Slezsko, Lužici a území dnešního Rakouska.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku