Snadné pěstování kaktusů, které vás bude těšit

Budete překvapení, jak málo péče běžný kaktus potřebuje. Proto je ideální volbou pro lidi, co chtějí mít doma něco pěkného na okně a nemusí to přehánět s péčí. Sukulenty jsou nenáročnou skupinou rostlin, u kterých platí, že jim stačí vytvořit ideální podmínky pro růst a potom prospívají s velice malou potřebou lidské péče. A kaktusy patří do velké skupiny sukulentních rostlin.
Máte několik možností, jak s pěstováním začít.

kaktus u okna

O kaktusech obecně

Kaktus je známý svými ostrými ostny a schopností prospívat na suchých a teplých místech. Vyžaduje malou údržbu a je to barevná a energická pokojová rostlina. Kaktusové rostliny najdete v nekonečné rozmanitosti tvarů a typů. Některé mají krásné květy. Všechny kaktusy jsou sukulenty (což znamená, že mohou uchovávat vodu) a všechny jsou trvalé (což znamená, že žijí mnoho let). Přesto je třeba se něco málo o rostlinách dozvědět, i kaktusy mohou špatnou péčí uhynout.

Pěstování ze semene

Na trhu dnes snadno koupíte za pár korun semínka kaktusů a pokud máte trpělivost, můžete zkusit štěstí a vypěstovat si rostlinu od úplného začátku. Není to ale snadné, nemusíte mít úspěch a může to trvat dlouho.
Pokud nemáte možnost mít vyhřívaný skleník, začněte s pěstováním koncem jara, kdy jsou dobře světelné podmínky a začne být teplo.

stolek s kaktusy

K práci kromě semen potřebujete čisté, nejlépe sterilizované mělké květináče, půdu vhodnou pro kaktusy (je hodně propustná, obsahující písek), vodu (nejlépe dešťovou bez chlóru a vodního kamene). Semínka vložte do květináče se substrátem, ale ne příliš hluboko. Čím jsou semínka menší, tím méně je potřeba je přikrýt zeminou. Většinou stačí je jemně zatlačit do květináče. Pokud jsou hluboko, nedočkáte se rostliny. Musí být ale natolik vmáčknutá v substrátu, aby na ně působila vlhkost. Pokud budou na povrchu suchá, nic se dít nebude. Půdu dostatečně navlhčete, aby se semena zvlhčila. Když zemina úplně vyschne, použijte rozprašovač a udržujte ji vlhkou. Nesmí být příliš mokrá, jen vlhká. Květináč můžete přikrýt potravinářskou fólií, ale je třeba substrát kontrolovat, aby neplesnivěl.
Pokud uspějete a objeví se rostliny, přikrytí už není třeba. Opatrně malé rostliny oddělte, každá by měla mít svůj květináč. Mladé rostliny chtějí hodně světla, ale nenechávejte je za oknem na přímém slunci. To by pro ně mohlo být fatální. Nechtějí ani průvan a teplota by měla být stále kolem 21 °C.
Pěstování ze semínek je tedy trochu komplikované, pokud jde o první etapu růstu. Dále už je to hračka. Kaktus roste pomalu, stačí mu zálivka několikrát za měsíc, teplo a světlo. V zimě se úsporné zavlažování ještě sníží. Pokud bude rostlina zdravá a v dobré kondici, nemusíte se bát na týden odjet. Když povyroste, vydrží bez péče i déle. Podle druhu je potřeba ji občas přihnojit a jednou za pár let přesadit. Není třeba zbytečně velký květináč.

Množení řízkováním

Kaktus můžete začít pěstovat také tak, že si od známých vyprosíte řízek z vyspělé rostliny. Řez nechte zaschnout několik týdnů, a právě tou stranou, kde je zaschlý řez, umístěte rostlinu do připraveného květináče. Asi po týdnu začněte s mírnou závlahou. Moc vody znamená, že rostlina shnije dříve, než zakoření.

Snadné řešení je nákup dospělého kaktusu

Vyberete si z široké nabídky přesně takové rostliny, které se vám budou líbit.
Vyhýbejte se rostlinám s poškozenými trny nebo těm, které mají promáčknutý, tenký nebo asymetrický vzhled.
Přečtěte si pokyny dodané s rostlinou nebo se poraďte s odborníkem, abyste našli nejlepší způsob péče o typ kaktusu, který jste se rozhodli pěstovat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku