Rizika virtuálního světa

Těm, kdo virtuální svět a jeho možnosti využívají, je naprosto jasné, k čemu tento svět, paralelní s tím naším, potřebujeme. Jestli je nám ho k něčemu zapotřebí, pak k tomu, abychom si jeho využíváním tu usnadnili a tu zpříjemnili život anebo dopřáli to, co nám naše realita nejspíše nikdy nedokáže nabídnout.

žena u počítače

Ve chvílích, kdy se ocitáme online, se nám otevírají nové a nejednou přímo netušené možnosti, jichž využíváme k tomu, abychom si udělali náš život příjemnějším, snadnějším, abychom si tu dopřávali zábavu a tu ponaučení nejrůznějšího druhu. Protože je to právě internet, kde se dnes dá najít snad všechno, na co si jenom vzpomeneme.

Můžeme se tam prakticky zdarma dozvědět, co se kdy kde ve světě stalo, můžeme tu hrát hry, nakupovat, prodávat, seznamovat se, kontaktovat kohokoliv…

Internet je zkrátka skvělé místo. Ale nic si nezastírejme – virtuální realita může být současně i místem nebezpečným. A jakkoliv tu nehrozí třeba to, že by si na nás někdo počíhal skryt za nějakým tím www se zbraní v ruce, jakkoliv nás tu nikdo nemůže bezprostředně fyzicky ohrozit, rizika jsou tu nemalá.

virtuální obchod

Jenom tak namátkou:

  • Po síti koluje nespočet nejrůznějších typů počítačových virů. A kdykoliv jsme tak online, vystavujeme se určitému riziku, že budeme připraveni o naše data, že budeme sledováni, vydíráni, okradeni nebo doznáme nějakou jinou tímto způsobem zprostředkovanou újmu.
  • Nejednou jsme tu i přímo bombardováni různými zdánlivě atraktivními nabídkami, u nichž ale někdy skutečně jen těžko zjistíme, zda jsou skutečně tak skvělé nebo jde jen o pokusy chytit nás na pomyslnou udičku při phishingu.
  • Můžeme se tu stát i oběťmi kyberšikany, při níž se nepřátelský akt rozvíjí daleko rychleji a efektivněji, než na něj stačíme reagovat.

A tím nejsou ještě nebezpečí online světa ani zdaleka u konce. A proto je sice vhodné virtuální realitu využívat, ale je třeba činit tak s rozumem a zůstávat ostražitými. Jen tak jsme totiž alespoň relativně v bezpečí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku