Převratné vědecké objevy minulého desetiletí

Některé objevy byly výsledkem dlouhodobé práce, o jiné se zasloužily nové technologie. Ale za všemi je mnoho lidského úsilí hnaného touhou poznávat nové věci.
• Přímá detekce gravitačních vln
Teorie Alberta Einsteina byla potvrzená v roce 2015 díky zařízení zvanému interferometr. Toto zařízení už o dva roky později umožnilo pozorování sloučení dvou neutronových hvězd.

planeta Mars

• Keplerův dalekohled v akci
Uplynulé desetiletí bylo také lovem exoplanet. To umožnil právě vesmírný dalekohled. Bylo objeveno přes 4000 exoplanet, z nichž asi 50 dostalo označení „potencionálně obyvatelné“. Koncept života mimo naši sluneční soustavu uchvátil vědce i širokou veřejnost. Honba za exoplanetami si dokonce vysloužila Nobelovu cenu za fyziku.
• Úprava DNA
V tomto desetiletí se také významně posunuly vědecké objevy v úpravě genů, které mění DNA. I přes mnoho kontroverzních ohlasů, se vědecké výzkumy v této oblasti staly projekty s velkými ambicemi s dosahem hlavně do medicíny a do zlepšení imunitního systému člověka, právě díky úpravám DNA. V reálném světě by to mohlo znamenat úplný konec některých dosud neléčitelných nemocí. Genetika je také velice zajímavou vědou v zemědělství, kdy by se díky těmto úpravám mohla zlepšit odolnost zemědělských plodin proti nemocem.

lidská DNA – model 3D

• CERN a jeho urychlovač částic
Společnost CERN konečně našla jednu z nejhledanějších částic v historii moderní fyziky. Po mnoha letech bádání byl identifikován Higgsův boson a opět se udělovala Nobelova cena.
• Svět dostal dvě fotografie
Za vším stojí opět špičkové technologie. První je slavná fotografie planetky Pluto pořízená v červnu 2015 vesmírnou sondou NASA NAW HORIZONS. Druhý novější a revolučnější snímek je přímým vizuálním důkazem černé díry ve středu galaxie MESSIER 87, kterou zachytil EVENT HORIZONT TELESCOPE.
• V roce 2019 oznámil technologický gigant GEOGLE, že sestrojil kvantový počítač, který bude fungovat lépe než tradiční počítače. Teprve příští roky ukážou, jak velký význam tento objev bude mít.
• V roce 2018 bylo ve vědeckých magazínech publikováno, že sonda MARS EXPRESS ORBIT detekovala přítomnost kapalné vody na Marsu. Po vodě se na této planetě intenzivně pátrá dál, protože jde o zásadní věc pro budoucí osídlení Marsu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku