Pojem software musíte znát

Slovo software je poměrně frekventované. Jakkoliv jsme o něm i ještě relativně před nedávnem, před nemnoha desítkami let, neměli vesměs ani potuchy, protože se vztahuje k výpočetní technice, kterou jsme za dob socialismu my obyčejní lidé téměř nepotkávali, už dávno toto u nás zdomácnělo. A ten, kdo ho nezná, může být zaskočen a může se cítit docela nepříjemně. Protože se na něj dneska ti, kdo tento termín dobře znají, dívají přece jenom s despektem.
A co když slovo software neznáte? Pak to pojďme napravit.

kódování počítače

Co že to tedy je? Pokud mluvíme o softwaru, je tím míněno cokoliv z programového vybavení, jež výpočetní technika mívá. Jsou to různé programy, které se instalují do počítačů a příslušenství, aby zde běžely a plnily svoji určitou funkci, pro kterou byly naprogramovány.
Je tak například software základní, který nesmí v počítači vůbec chybět. A to proto, že jde o něco, co umožňuje, aby takový počítač vůbec mohl fungovat. Aby se zapnul a aby tu byly předpoklady pro využívání programů dalších.
A pak je tu software, který tu není nezbytný. Ten se do počítače instaluje proto, aby tu plnil konkrétní úkol, který je pro uživatele daného počítače potřebný.

počítačový kód

Ale ať už jde o to nebo ono, jde o software. Tedy o programy, bez nichž by byl počítač jenom skládankou ze součástek, nemající prakticky žádný význam. O programy, které jsou na rozdíl od hardwaru nehmotné a bez odpovídajícího hardwaru zbytečné.
Software je tedy jakási ‚duše‘ každého počítače či podobného zařízení. Nainstaluje se do něj a díky němu pak umí počítač dejme tomu psát, malovat, přehrávat to či ono, software nás propojí s internetem a poskytne i mnoho dalších užitečných služeb.
A proto je software důležitý a měli bychom vědět, že existuje a co to vlastně je. Protože bez softwaru by se dal počítač coby nefungující přístroj leda tak vyhodit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku