Někdy se člověku nedaří tak, jak by si tento přál, a někdy se někomu takovému nedaří třeba dokonce vůbec. Problémy se mohou vynořit kdykoliv, a to třeba i ty, jež tkví v nedostatku finančních prostředků. Někdy se prostě člověk může snažit, může dělat všechno, co je v jeho silách, a přesto se mu nepodaří to zvládnout, nepodaří se mu z jeho příjmů pokrýt všechny nezbytné výdaje, o výdajích zbytných pak už ani nemluvě.
A když někomu peníze předčasně dojdou, do výplaty je daleko a on by potřeboval žít, jenomže už nemá za co? Co jenom s tím?
S tím se dá často udělat jenom jedno jediné. Dá se někde požádat o půjčku.
Mohlo by se zdát, že na tom nic není. Člověk se zkrátka odebere do nějaké banky, tam vysloví své přání, podepíše se s ním smlouva a poskytnou se mu peníze, které on využije ve svůj prospěch a později je zase i s úroky vrátí. Jenže tak tomu nebývá. Než se totiž člověk půjčky od banky dočká, musí všemožně prokázat, že peníze skutečně vrátí. Tedy musí doložit kdeco, čím by prokázal, že je v pouze dočasných problémech a že bude natolik solventní a spolehlivý, aby se s bankou v budoucnu vypořádal. Musí se dokládat patřičně vysoké příjmy, žadatel nesmí mít nepříznivé záznamy v registrech dlužníků, je třeba doložit i spoustu dalších věcí. A běda tomu, kdo nesplňuje všechno, co by podle mínění zvolené banky splňovat měl.
A protože na tom lidé ve finanční tísni obvykle nijak skvěle nebývají, nejednou v bance neuspějí. A chtějí-li přesto získat půjčku, musí se obrátit na nebankovní společnost. Protože nebankovní hypotéky jsou na rozdíl od bankovních půjček dostupné i žadatelům, kteří na tom nejsou dobře. Nebankovní společnosti stačí i jenom prokázání schopnosti splácet a záruka v podobě zástavy nemovitosti k tomu, aby žadateli vyhověla. A poskytla mu třeba i 70 % odhadní ceny zmíněné zastavené nemovitosti, jež tu pak lze splácet třeba i tři desetiletí. A to je pro kdekoho přímo terno.