Finance jsou složitá záležitost

Kamkoliv se v dnešním světě vrtneme, všude narazíme na něco, co souvisí s penězi. Když se nad tím zamyslíme, pak jsou tyto vlastně pomalu za vším, co si jenom dokážeme představit. A takové finance pak mohou znamenat vše, a to jak to dobré, tak i to zlé. Jak všichni už dávno dobře víme.
Na takových penězích je skvělé především to, jak tyto fungují. Člověk je dostane jako protihodnotu za to, co pro ostatní vytvořil, a může je nabídnout prakticky komukoliv za něco, po čem touží a co mu ten druhý může poskytnout. A také si je v případě, že je zrovna všechny nepotřebuje, může uschovat na později, může si vytvořit určitou finanční rezervu pro možné horší časy. A taková rezerva se třeba na rozdíl od zásob jídla nezkazí. I když je tu inflace, jež hodnotě měny obvykle tu více a tu méně škodí, zůstávají peníze vždy penězi, tedy tím, co dává člověku naději na to, že v životě za všech okolností obstojí.

švédské koruny

Existence financí pak pochopitelně prospívá i ekonomice. Vždyť jenom si vezměme, jak snadno se díky nim obchoduje, jak se jimi lehce odměňuje kdokoliv za cokoliv, jak lze tyto jednoduše investovat. A srovnejme si to s tím, jak by to na trhu vypadalo, kdyby peníze neexistovaly a lidé by tak své nabídky museli komplikovaně směňovat, a to nejednou i v podobě tří-, čtyř- i vícesměn. Protože by bylo relativně nepravděpodobné, že by se setkali dva lidé, kteří by si dokázali svými nabídkami navzájem vyhovět a uspokojit své potřeby.

filipínské peníze

Finance nám tedy umožňují vést takový život, na jaký jsme zvyklý. A který je zřejmě ten nejlepší, jaký jenom kdy lidstvo mohlo vymyslet.
I když si pochopitelně musíme přiznat i to, že peníze nepřinášejí jenom dobro. Nebýt jich, o poznání méně by se kradlo, korumpovalo, zpronevěřovalo, ba i zabíjelo. A lidé by možná žili spokojeněji, kdyby se jenom nehnali za vidinou nějakých těch peněz.
Ale přesto nad peníze není a nikdy asi ani nebude.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku