Co je to software?


Slovo software už se u nás v posledních letech stalo dostatečně rozšířeným pojmem. Nejednou se o něm píše, nejednou se o něm mluví, nejednou se o něm zmiňují reklamy, a nebude tedy určitě mnoho těch, jimž toto slovo naprosto uniklo, jež minulo – jak se říká – velkým obloukem. Někdy slýcháme tento pojem v souvislosti s něčím pozitivním, někdy jde o obyčejné konstatování faktu, že tento existuje, a někdy se na tomto pro změnu nenechá nit suchá. A sice proto, že jakkoliv je software něčím neviditelným a neuchopitelným, může nás nejrůznějším způsobem ovlivňovat, může nám tu pomáhat a tu pro změnu škodit.

html kód

Pozitivně obvykle vnímáme ten software, který si pořizujeme k tomu, aby nám prokazoval dobré služby. Takových programů je nepřeberné množství a vyjmenovat si je tu není vlastně vůbec možné, protože co chvíli vznikají další, a naopak mizí ty, jež splnily svoji úlohu a neobstály v soupeření s jejich novějšími alternativami. Takový software získáváme někdy za peníze, někdy ale i zdarma, a používáme ho k tomu, k čemu ho používat potřebujeme.
Software, jenž se naší přízni naopak netěší, a to plným právem, je ten, který nám škodí. A tím nemyslím jenom využitelné programy, které nám v našich zařízeních někdy ‚stávkují‘ a neodvádí práci, již by odvádět měly, ale především to, co je zrozeno k tomu, aby si tím autor polepšil na úkor jiných uživatelů nebo aby těmto uškodil.

software na CD

Mezi tento typ softwaru patří logicky především ony známé viry, to, co může někomu krást data, někomu tato mazat nebo pozměňovat, někomu jeho počítač zahlcovat, zpomalovat nebo i nenávratně zašifrovat či jinak poškodit. A byť o tento typ softwaru nestojíme, nejednou k nám stejně doputuje. A nám nezbývá nic jiného, než se ho pokoušet zbavit softwarem k tomu určeným, tedy tím v antivirových programech.
Prostě nám toho může software nabídnout i způsobit dost a dost. A to i navzdory tomu, že je vlastně sám o sobě neviditelný a námi neuchopitelný.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku