Co je to hardware?


Lidé využívající počítače se setkávají se specifickými výrazy z tohoto oboru častěji, ti, kdo počítačům neholdují, ne až tak často. Ale všem se může stát, že v hovoru nějaký ten odborný termín zaslechnou. A měli by aspoň v tom nejzákladnějším pochopit, o čem se mluví, aby nebyli za zaostalce.
Každý člověk by měl znát aspoň takové základní pojmy, jako jsou dejme tomu hardware a software. Protože to je něco, s čím se setkáme docela běžně a leckde, nejen při odborných debatách nebo v tiskovinách zaměřených na výpočetní techniku.

pohled na notebook

O hardwaru člověk uslyší třeba i tehdy, když se jenom mihne dejme tomu nějakým obchodem s elektronikou, může to zaznít v kanceláři i kdekoliv jinde. A to proto, že takový hardware potkáme skoro všude.
A o co že se tedy jedná, pokud to stále ještě z nějakého důvodu nevíte? Co spadá pod termín hardware a k čemu je tento dobrý?
V podstatě se dá říci, že je u výpočetní techniky hardwarem cokoliv, co fyzicky existuje, co se dá samo o sobě uvidět, ohmatat, přenášet z místa na místo… Takže uvedeme-li si několik příkladů toho, co se k hardwaru řadí, je to dejme tomu počítačová skříň se všemi součástmi, jež jsou v ní namontovány, je to i monitor, i klávesnice, i počítačová myš, i webkamera, tiskárna, skener, reproduktory, mikrofon, sluchátka… Prostě všechno, co se dá k výpočetní technice nějak připojit a čím se dá manipulovat.

klávesnice s otazníkem

Někdo by tedy mohl říci, že hardware je u výpočetní techniky to hlavní, protože ten nám přece slouží, ten podává určité výkony. A je to svým způsobem pravda. Ale současně to zase až taková pravda není, protože se tento neobejde ani bez naopak naprosto nehmotného softwaru, tedy různých počítačových programů. Čemuž se tu ale nyní věnovat nebudeme, protože software už je jiné téma. A proto jenom zkonstatujme, že je hardware nezbytný. Což také je.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku