Co by byl svět bez peněz?

Umíte si představit náš svět bez existence peněz? Určitě nedokážete, že? Protože to si raději nikdo z nás ani nepředstavuje, maje to za nemožné.
Kdyby náhle přestaly takové finance existovat, ztratili by lidé v první řadě motivaci pracovat. Nedostávali by totiž za svoji práci žádnou finanční odměnu, a zadarmo, jak je známo, ani kuře nehrabe. A představa, že by se tu nahradily peníze výplatou v naturáliích, je sice teoreticky možná, ale v praxi nerealizovatelná. Na to by mnozí z nás určitě nepřistoupili a ti ostatní by s tím měli problémy.

keňské bankovky

Poté by se tedy uzavřely i všechny obchody. Proč by také měly být v provozu, když by v nich neměl nikdo za co nakupovat? Staly by se nevyužívanými a nám by tak rázem chybělo všechno to, co si v obchodech pořizujeme.
A neméně bychom postrádali i poskytování různých služeb. Občas by se sice našli ti, kdo by si navzájem vyhověli, ale těch by bylo ve srovnání se společností mající finance naprosté minimum.
Kdyby nebylo peněz, byl by pochopitelně problém i v mezilidských vztazích. Jistě, ti, kdo se mají rádi, by sice možná drželi pospolu i nadále, ale selhaly by všechny vztahy, v nichž sehrávají peníze nějakou úlohu. A že takových vztahů existuje!
Pokud by lidé postrádali peníze, postrádali by zkrátka všechno. Stali by se opět tím, čím bylo lidstvo na počátku svého vývoje, tedy v podstatě divoce žijícími zvířaty.

indické bankovky

Jež by se záhy ocitla na seznamu ohrožených druhů, protože by většina z nás nedokázala obstát jenom s tím, co by nám poskytovala příroda.
A co by bylo na takové společnosti bez peněz skvělé? I tady by se něco našlo, i když by to nedostatky určitě nevykompenzovalo. Poklesla by tu majetková kriminalita, korupce, šizení zákazníků, prostě počiny, jež jsou motivované snahou získat prostředky nezákonným způsobem. A zřejmě už bychom se nemuseli bát toho, že nás někdo někde v šeru osloví slovy: „Peníze, nebo život!“


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku