Čerstvé bylinky ze zahrádky nebo z balkonu

Vytvořit si domácí zásobárnu čerstvých bylin není nic složitého a nepotřebujete ani velkou zahradu. Takové hobby je bez velkých nákladů a bude vás těšit každý den. Byliny jsou pro potřebu kuchyně praktičtější v truhlících, kde je mnohem snadnější udržet rostliny bez plevelnatých vetřelců. Pokud si zvolíte větší samozavlažovací truhlíky, je taková sbírka voňavých čerstvých ingrediencí prakticky bez údržby.

bylinky v misce

Truhlíky si můžete založit hned zjara a první týdny je chránit před chladným počasím doma za okny, a to stejné platí i na podzim, což vám umožní mít čerstvé a zdraví prospěšné rostliny ještě v době, kdy jsou venku mrazíky.

A co by v žádné zahrádce nemělo chybět?

Petržel je pro svou nať velice oblíbenou bylinou. Kdo by odolal novým bramborám s máslem a nadrobno nakrájenou čerstvou a voňavou natí petrželky. Pokud nechcete na podzim byliny dávat domů, petrželku ostříhejte a pokrájenou zamrazte. Budete mít celou zimu ozdobu do polévek. Nejsnadněji ji uchováte tak že nať smícháte s trochou vody a zamrazíte v přípravku na tvorbu ledových kostek. Potom stačí vyklepnout kostičku a vložit do uvařené polévky a čerstvost byliny provoní celý pokoj. Petržel je navíc zajímavým zdrojem vitamínu C a má schopnost omezovat nadýmání a mírnit zažívací problémy.

Majoránka je bylinkou našich babiček a není nijak složité si ji vypěstovat. Celá rostlina je silně aromatická a bramboráčky bez majoránky si neumíme nikdo představit. Jako koření je skvělá i do polévek. Nejlepší kvalitu má rostlina do období, než vykvete. Je velice snadné si ji sklidit a usušit. Máte potom zaručenou BIO kvalitu. Majoránka také podporuje trávení, mírní žaludeční křeče.

Máta je voňavá rostlina, ze které si připravíte výborný čaj. Ten podporuje trávení, mírní bolesti a křeče žaludku, působí protizánětlivě. Z doma vypěstovanou rostlinou máte jistotu, že je bez chemického ošetření.

❹ Drobná mateřídouška je nenáročná rostlina a používá se celá nať těsně před květenstvím. Uskladní se v suchém stavu. Čaj z mateřídoušky uvolní stres, odstraní bolest hlavy, odstraní křeče, a navíc má výtečnou chuť.

Bazalka zpestří vaše omáčky na těstoviny, dodá svěží chuť do salátu. Bylinka navíc podporuje chuť k jídlu a pomáhá s trávením. Je skvělá v kombinaci s rajčaty.

bylinky ze zahrádky


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku