Běžný účet po smrti majitele nezaniká

Mít v některé bance běžný účet je dnes téměř nutností. Zejména pro ty, kdo podnikají nebo jsou zaměstnáni. V současné době jen málokterý zaměstnavatel dává výplatu „na ruku“. Odesílání na účet je nejen pohodlnější, ale také bezpečnější. Stačí si vzpomenout na případy z minulých doby, kdy byl přepaden dovozce výplat a mnohdy nedopadl úplně dobře.

obrázek kreditní karty a Zeměkoule

  • Mít běžný účet je výhodné pochopitelně i pro jeho majitele.
  • Dají se zde nastavit pravidelné platby a díky platební kartě není ani nutné nosit s sebou velkou hotovost.

Problém ale může nastat ve chvíli, kdy majitel účtu zemře. Trvalé příkazy, inkasa a další platby, odcházejí dál. Tato záležitost má pak docela dlouhé trvání a je třeba ji řešit přes notáře.

Určete včas disponenta

Podobnému problému lze ale předejít tím, že majitel účtu stanoví disponenta.Je to celkem jednoduché. Stačí sepsat čestné prohlášení a bance oznámit, že účet nemá po jeho smrti zaniknout, ale budoucí pozůstalý s ním může nakládat.

  • Majitel a budoucí disponent se dostaví do banky, kde předloží občanský průkaz, ze kterého se ověří totožnost.
  • Pak už stačí jen dva podpisy a věc je vyřízená.

Disponent pak s účtem pracuje jako jeho majitel.Může platby zrušit a převést je na svůj účet nebo nechat vše tak, jak je. Disponovat může i s platební kartou. Přístup má i k výběrům hotovosti z bankomatu. Je ale nutné si zjistit podrobnosti o konkrétní bance. V některých případech banka ruší během několika málo dnů přístup k internetovému bankovnictví a je nutné docházet na pobočku. Každá banka má totiž nastavená pravidla trochu jinak a je pak na dědici účtu, jak s ním naloží.

animovaný obrázek NTB a ruky držící dolar – internetové bankovnictví

Disponent může účet i zrušit

Ani zrušení účtu není složitá záležitost. Stačí jedna návštěva banky s platným dokladem totožnosti. Účet se dá také zrušit korespondenčně písemnou výpovědí. Tento dokument ale musí mít přesně dané náležitosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku