Bez softwaru to nejde

Umíte si představit, že byste používali výpočetní techniku bez softwaru? Já ano. Mohli byste si s ní třeba vyzdobit místnost, mohli byste z ní utírat prach, použít ji dejme tomu jako obří těžítko, monitor by posloužil jako nepříliš praktické tmavé zrcadlo. A jinak? Jinak nic. Kdyby totiž nebyl v počítači software, nic by tu nefungovalo. Byl by to zcela nefunkční přístroj, kdybyste měli jenom hardware, tedy to, co se dá u počítače vzít do ruky, a nic víc.

počítač na stole

Software jsou totiž nejrůznější programy, jež se dají do výpočetní techniky nainstalovat, a instalují se sem právě proto, aby se mohlo v počítači a jeho eventuálním dalším příslušenství odehrávat to, co si od výpočetní techniky přejeme.
Takové programy nám dávají možnost na počítači psát, prohlížet si různé soubory, komunikovat přes internet, příslušný software nám dává možnosti tisknout na tiskárně, skenovat, upravovat snímky, hrát hry, vytvářet různé prezentace… Výčet všeho toho, co nám software umožňuje, by byl sáhodlouhý.
A protože jsou potřeby jednotlivých uživatelů výpočetní techniky různé, a i hardware se často liší jeden od druhého, používá každý našinec takový software, jaký je mu dostupný, jaký je využitelný a potřebný. Některé programy má člověk v počítači od samého začátku, některé si sem nainstaluje dodatečně, a když jsou tyto kompatibilní v hardwarem, tedy s tou hmotnou částí výpočetní techniky, je s nimi třeba i radost pracovat.

binární síť

I když jsou pochopitelně i programy, jež člověka nepotěší. K takovým patří především to, co se dá souhrnně označit jako počítačové viry a co tu člověku škodí. I když vlastně jak komu – tomu, kdo je vytváří a pouští do světa, slouží. A aby neškodily, je třeba zajistit si antivirovou ochranu, což je vlastně také software.
Software je tedy stoprocentně zapotřebí. I když jde jenom o nějaké programy, které samotné nikdy neuvidíme na vlastní oči ani nevezmeme do ruky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku