V hlavní roli lidská DNA: Co už umíme a co nás čeká

Je to už přes 17 let, co projekt lidského genomu dokázal rekonstruovat celou DNA člověka. Šlo o projekt, který v té době stál 3 miliardy dolarů. Dnes má analýza vaší DNA náklady, které se pohybují v řádech několika tisíc korun. K dispozici je v různých zemích několik druhů testů, které jsou nabízeny široké veřejnosti. K tomu stačí odebrat vzorek prostým tamponem a odeslat, za pár dní budete mít své vlastní výsledky. Pomocí testu můžete zjistit v závislosti na typu provedeného testu, pravděpodobnosti výskytu určitých genetických chorob nebo genetického dědictví předků. Testy tohoto typu ovšem nejsou osvobozené od kritiky: ve skutečnosti poskytujete své genetické údaje, což vyvolává obavy ze zneužití.

lidská DNA

Váš talent odhalíte analýzou DNA

24genetics je služba pro analýzu DNA, která slibuje, že může ukázat, jak může genetická mapa člověka ovlivnit jeho talent a osobnost. Podle společnosti má jejich test zdůraznil vrozené předpoklady a talent.  Společnost nabízející tuto službu chce zdůraznit, že naši vnější identitu a naše vášně ovlivňují vrozené faktory.

Sport a DNA

Existuje několik testů, které slibují, že i v oblasti sportu objeví talenty tak, že prozkoumají lidský genom. Přestože několik významných odborníků tuto službu zpochybnilo a uvádí, že reklama, která slibuje velké věci, je nepravdivá a u více než poloviny testů nelze takové informace odhalit, veřejnost má o podobná lákadla stále větší zájem. Přitom účinnost takových testů je podle odborníků tak slabá, že je v žádném případě nelze doporučit.

žena u mikroskopu

Metla na nevěrníky

Home DNA Direct je italská společnost, která vám umožňuje analyzovat DNA získanou z „podezřelých“ zdrojů, jako jsou kapesníky, brýle nebo vlasy. Můžete tak zjistit, zda vám byl partner nevěrný. Původně tato metoda sloužila k vyhodnocování dat při analýze důkazů spojených s trestným činem.

Role DNA v seznamování

George Church je jedním ze světových lídrů v genetice a podnikatelem právě v tomto odvětví. Založil desítky startupů. Jeden z nich, Digid8, lze definovat jako seznamovací aplikaci, aby se zabránilo genetickým chorobám u potomků. Myšlenkou projektu je spojit lidi podle jejich genetického kódu takovým způsobem, aby se zabránilo tomu, že děti budou nositeli genetických chorob.  Vědec uvádí, že by se díky takovému „párování“ mohlo odstranit až 7 tisíc genetických chorob.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku