Čest jejich práci

Když se u nás po sametové revoluci skončilo se zákazem soukromého podnikání, mnozí z našinců se do něj vrhnuli. Někteří proto, že očekávali, že jim tento byznys přinese obří zisky v duchu hesla ‚komu se nelení, tomu se zelení‘, a pro některé to byla třeba i z nouze ctnost, protože se po změnách proběhlých v naší ekonomice prostě na svých dosavadních postech neuplatnili a museli si najít alternativu.
Když se dnes ohlédneme zpět, musíme se nejednou pousmát a třeba i zaplakat, když si vzpomeneme, jak ony nové počátky našeho soukromého byznysu po devětaosmdesátém roce vypadaly.

dolary v ruce

Jaká jenom to tehdy byla (bez urážky) ubohost, kolik jen v tom bylo (s urážkou) nejrůznější špíny! Nikdo v podstatě neměl zkušenosti, přežívající socialistické zákony tomuto také právě nenahrávaly, a tak bylo podnikání oněch dob nejednou učiněnou džunglí.
Chybami se člověk ale učí, a tak už je dnes byznys přece jenom na vyšší úrovni. Požadavky našich zákazníků se zvýšily a jejich finanční možnosti se rovněž zlepšily, a proto se i ono původní primitivní podnikání znatelně zlepšilo.

dolarové bankovky

Samozřejmě ne vždy a ne všude, ale přesto je to dnes už docela jiná liga.
Ovšem jedno bohužel dodnes přežilo. Případně to na nějakou dobu zmizelo, a to zdánlivě nenávratně, ale nyní se to opět vynořilo. A tím mám na mysli snahu státu, toho těžkopádného a nejednou vysloveně neschopného molochu, do soukromého podnikání lidí zasahovat, vměšovat se a rozhodovat i o tom, do čeho by státu nemělo vůbec nic být, co by mělo být čistě v rukou těch, kdo se na podnikatelskou dráhu dali.
A zatímco kdysi se to dalo do jisté míry ospravedlnit tím, že se nedaly změnit všechny zákony a předpisy z dob ‚minula‘ ze dne na den a zákonitě to tu muselo často zaskřípat, nyní už je to neomluvitelné. A ani existence pandemie by neměla být důvodem k tomu, aby se těm nejschopnějším z nás direktivně zakazovalo podnikat. Když by podnikatelé, tedy ti nejschopnější z nás, určitě našli cestu, jak podnikat nerizikově.
Což platí obzvlášť v dnešní situaci, kdy už víme, že vládní zákazy zjevně nezabírají.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku